E-ticaret Muhasebe İşlemleri

Dirench & Co olarak İngiltere’de e-ticaret yapmak isteyen girişimciler için ilginizi çekecek bir kampanyamız var. Yeni başlayanlar için İlk sene £15.000 ciroya kadar yıl sonu muhasebe ücreti almıyoruz!

İngiltere’de e-ticarete adım atmak için gereken bilgilerin bulunduğu bu yeni başlayan rehberimizde ulaşabileceğiniz konu başlıkları aşağıdaki gibidir;

 1. İngiltere’de Şirket Kuruluş Süreci ve Gerekli Olan Bilgi & Belgeler
 2. Limited Şirket Kuruluş Formu
 3. Kurumsal Banka Hesabı Açma Süreci
 4. İngiltere’de e-ticaret Muhasebesi, Ücretleri ve Ödeme Şekli
 5. Ingiltere’de Vergilendirme (Kisa Ozet)
 6. E-ticaret Platformları Amazon, Ebay, Shopify, Etsy Danışmanlık, Lojistik ve Depo Hizmetleri

1 - İngiltere’de Şirket Kuruluş Süreci ve Gerekli Olan Bilgi & Belgeler

Türkiye’de yaşayıp İngiltere’de şirket kurmanızın önünde bir engel yoktur.

Limited şirket kuruluşunuz, başvurunuzu takiben 24 ile 48 saat içerisinde gerçekleşmektedir. Şirket bilgileriniz ve e-ticaret hesaplarınızı açmanız için gereken şirket kuruluş belgeleri, şirket kuruluşu sonrası e-posta aracılığıyla tarafınıza iletilecektir.

Şirket Kuruluşu için kimlik bilgileriniz ile birlikte aşağıdaki belgeleri de hazır bulundurmanızı rica ederiz:

 • Şirket Yöneticisinin Kimlik Kanıtı (Pasaportunuz, kimliğiniz, oturum kartınız vb.)
 • Şirket Yöneticisinin Adres Kanıtı (3 aydan daha eski olmamak kaydıyla elektrik-su-gaz faturası, sürücü belgesi, kişisel banka hesap kanıtı vb.)

2 - Limited Şirket Kuruluş Formu

Şirket kuruluşunuza başlamak için aşağıdaki form linkine tıklayabilirsiniz:

https://forms.gle/o916Lb9FJ5fAxd2Y7

ÖNEMLİ NOT: Bu formu doldurup gönderdiğiniz taktirde şirketinizin kurulmasını kabul etmiş olursunuz.

3 - Kurumsal Banka Hesabı Açma Süreci

Belirttiğimiz gibi Türkiye’de yaşayıp İngiltere’de şirket kurmanızın önünde bir engel yoktur fakat İngiltere’de yaşamadığınız için standart bir bankada hesap açmanız mümkün değildir.

Türkiye’de yaşayıp İngiltere’de şirket açmak isteyenler genellikle ilk olarak İngiltere’de bir tanıdıkları aracılığıyla şirket kuruyorlar. Kişi burada yaşadığı için şirkete kolayca banka hesabı açıyor ve sonra kendisi şirkette direktör olarak kalmaya devam edip şirketin bütün hisselerini size transfer ediyor. Böylelikle şubeli bir bankada şirketinizin hesabı olmuş oluyor.

Bu işlemi yapmak istemezseniz wise.com , payoneer.com gibi dijital bankalardan şirketiniz için kurumsal ve bireysel banka hesabı açabilirsiniz.

4 - İngiltere’de e-ticaret Muhasebesi, Ücretleri ve Ödeme Şekli

Dirench & Co olarak size İngiltere’deki şirketinizin muhasebesini kolayca takip edebileceğiniz hızlı ve pratik bir sistem sunuyoruz.

Sunacağımız kampanya başlangıç paketi ile, birbiriyle entegre olan yazılımlar sayesinde şirketinizin işletme giderleri ve e-ticaret platformlarında elde ettiği gelirleri kolaylıkla takip edebilir, genel karlılığınızı anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. Şirketiniz ticari faaliyete başladıktan 3 ay sonra muhasebe programlarının kurulumları yapılacaktır.

Başlangıç paketi için hizmet içeriğimiz aşağıdaki gibidir;

E-ticaret Kampanya Başlangıç Paketi : Yıllık £250

 • Limited şirket kurulumu
 • Kayıtlı (registered) ofis adres kullanımı
 • Şirket adresine gelecek resmi evrakların e-posta ile iletilmesi
 • EORİ (Gümrük vergi no) kaydının yapılması
 • İlk yıllık muhasebe ücreti (£15.000 ciroya kadar paket içeriğine dahildir.)
 • Yıllık vergi bildirimleri

Bildiğiniz gibi, e-ticaretin karakteristiği gereği şirket kurma, banka hesabı açma, e-ticaret platformlarında hesap açma, ürün tedarığı ve sevkiyatı gibi süreçler İngiltere’deki ticaretiniz oturana kadar belli bir zaman alabilir. Dirench & Co olarak İngiltere’de e-ticaret yapmak isteyen girişimciler için muhasebe ücreti yükünü olabildiğince almak ve yeni işinize konsantre olmanıza katkıda bulunmak istiyoruz.

Yeni başlayanlar için ilk sene £15.000 ciroya kadar muhasebe hizmeti için ücret almıyoruz. Böylelikle size ticaretinizi oturtmak için zaman sağlıyoruz. Ilk senenin sonunda, £15.000 ‘yi aşan cironuz olması durumunda, ticaretinizin hacmine göre yıllık muhasebe ucreti olarak aşağıdaki ödeme planlarından ilgili aralıktaki planı uyguluyor olacağız:

 • Ilk yil sonu cironuz £15.000 ’u gecmediyse sadece sirket kurulus ucreti olan £250
 • Ilk yil sonu cironuz £15.000-£20000 araligindaysa sirket kurulus ucretine ek £480
 • Ilk yil sonu cironuz £20.000-£40000 araligindaysa sirket kurulus ucretine ek £600
 • Ilk yil sonu cironuz £40.000-£85000 araligindaysa sirket kurulus ucretine ek £900
 • Ilk yil sonu cironuz £85.000-£150000 araligindaysa sirket kurulus ucretine ek £1500
 • Ilk yil sonu cironuz £150.000-£300000 araligindaysa sirket kurulus ucretine ek £1800

Kampanya paket ücreti olan £250 ‘ ı aşağıdaki banka hesabına yatırıp şirket kuruluş formunu bize gönderdiğinizde şirketinizin kuruluş işlemlerine başlayacağız. Başlangıç kampanya ücreti e-ticaret kanallarında sadece Sterlin (£) kuru ile yapacağınız satışlar için geçerlidir. Sterlin(£) kuruna ek olarak diğer kurlar ile yapacağınız satışlar aylık muhasebe ücretinize ek olarak faturalandırılacaktır.

ÖDEMELERİNİZİ TÜRKİYE'DEN TL OLARAK YAPACAKSANIZ BANKA BİLGİLERİMİZ:

Eğer ödemelerinizi Türkiye'den yapacak iseniz aşağıdaki hesap numarasına ödemeyi TL olarak transfer edebilirsiniz. Ödeme dekontunu info@direnchandco.com email adresine şirket isminizle birlikte e-posta atmanız rica olunur.

5 - İngiltere’de Vergilendirme (Kısa Özet)

İngiltere’de KDV (VAT - Value Added Tax) : İngiltere’deki şirketinizin cirosu £85000 ‘e ulaştıktan sonra VAT ‘ye kayıt olmanız gerekmektedir. £85000 ‘e kadar olan satışlarınızda satış fiyatınızın üzerine VAT eklemenize gerek yoktur. Fakat ürünlerinizi İngiltere’ye fiziken ihraç etmeksizin, Türkiye’den İngiltere’deki son kullanıcıya sattıkça, çalıştığınız e-ticaret platformları VAT’ye kayıt olmanızı isteyebilirler. Bunun sebebi ürünlerinizin İngiltere’ye toplu halde giriş yapmayıp gümrükte ödenmesi gereken VAT’nin ödenmemiş olmasıdır.

İngiltere’de Kurumlar Vergisi: İngiltere’de kurumlar vergisi oranı %19 dur. Şirketin satışlarından, şirketin masraflarını çıkarttıktan sonra kalan karın %19 unun, şirketin yılsonu hesaplarının yapıldığı tarihten itibaren 9 ay içinde kurumlar vergisi olarak ödenmesi gerekmektedir.

6 - E-ticaret Platformları Amazon, Ebay, Shopify, Etsy Danışmanlık, Lojistik ve Depo Hizmetleri

Şirket kuruluşu ve kurumsal banka hesabınızın açılmasının ardından e-ticaret platformlarında hesap açma , İngiltere’de depo ve ara depo ihtiyacınızla ilgili sizi aşağıda iletişim bilgileri yer alan, alanında tecrübeli e-ticaret danışmanlarına yönlendirebiliriz. Kendilerinden aşağıdaki konularda destek alabilirsiniz;

 • Amazon, Ebay, Etsy ve Shopify gibi e-ticaret platformlarında hesap açma
 • Suspend olan hesabı yeniden açma
 • Ürün araştırması
 • Mağaza ve banka entegrasyon ayarları
 • İthalat/ihracat desteği
 • Depo ve ara depo çözümleri

Aşağıdaki telefon numaralarına WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mustafa Uygun : +44 7375 483578

Erdal Ulus: +44 7748399938